Parazitárna infekcia. Príčina či následok?
V dnešnej dobe je v alternatívnej medicíne veľmi "trendy" tzv. honba za parazitmi v organizme. Sú skutočne problémom alebo je to len akási nafúknutá a iluzórna fatamorgána? Faktom je, že paraziti tu vždy boli a vždy budú. Veterinárna medicína ich ako zdroj istých ochorení u zvierat skutočne uznáva, ale v akademickej medicíne sa ako príčina ochorení človeka ozaj vnímajú len veľmi okrajovo. Tak kde je potom pravda? Máme ich ničiť? Máme podstupovať protiparzitárne kúry, či tzv. frekvenčné hubenie týchto potvor? Tak tu je moja odpoveď.
Problém rôznych odnoží alternatívnej medicíny je v tom, že obdobne ako akademická medicína riešia len symptóm a nie skutočné príčiny zdravotnej disharmónie. Akurát prírodnými spôsobmi. Ako to už býva, ak nezasiahneme koreň a podstatu problému, ten sa časom opäť vráti. Nezávisle teda od toho, či sme sa ho toho času zbavili "syntetickými" alebo "prírodnými" spôsobmi. Môže byť teda dosť frustrujúce, keď vyhodíte pár stoviek eur na boj s parazitmi a do pól roka ich máte opäť v sebe...
Musíme si uvedomiť, že parazit je na strane jednej príčinou istých symptómov, ale zároveň je jeho prítomnosť v tele predovšetkým následkom hlbšej disharmónie v organizme.
Za tzv. protiparazitárnu imunitu v našom organizme zodpovedá okruh srdca. Človek s konštitučne slabým srdiečkom, zhoršenou cirkuláciu a prekrvením bude viac náchylný k naťahaniu týchto potvor do organizmu. Platí to aj pre nedostatok radosti zo života, chýbajúci elán, ktoré sú taktiež zdrojom pre oslabenie srdcového okruhu, a tým zákonite zhoršujú našu rezistenciu voči prieniku týchto patogénov do organizmu.
Oveľa častejšou príčinou penetrácie parazitov do tela je však oslabenie tráviaceho traktu, hlavne teda žalúdka. Tráviaci trakt je precízne poskladaný a jej časti sú na seba svojim PH logicky naviazané. Dutina ústna je jemne zásaditá a slúži na predtrávenie sacharidov. Ak nežujeme adekvátne, alebo len "nasypeme ovocnú šťavu" do seba bez žutia, tak je daná potrava nedostatočne predtravená, v neskorších úsekoch tráviacej trubice sa stáva zdrojom nepríjemnej fermentácie, na ktorej sa teda priživujú tak huby ako aj paraziti. Takže paraziti sú mnohokrát hlbším prejavom zhoršeného metabolizmu cukrov, tukov či bielkovín u človeka. Žalúdok je kľúčový ochranca nášho vnútorného prostredia proti patogénnom typu paraziti. Činí to vďaka svojej kyslosti. Správne kyslý žalúdok by mal mať PH okolo 2. Žiaľ dnešný človek ho má okolo 4. Dôvod? Stres, nadmerné uvažovanie a intelektuálna činnosť, sedavá práca, málo pravidelnosti v živote. Stres zároveň spôsobuje, že zvierače medzi žalúdkom a pažerákom, resp. žalúdkom a dvanástorníkom ochabujú, takže kyselina buď rozleptáva pažerák, v horšom prípade zásaditá žlč z dvanástnika preteká smerom nahor a rozožiera žalúdok, čím jeho funkciu a kyslosť ešte znižuje. Žalúdok slúži hlavne na natrávenie živočíšnych bielkovín. Ak je slabý, tak sa nenatrávené mäso dostáva do tenkého čreva kde je jemne alkalické prostredie, kde je opäť vystavené hnilobnému procesu. A kto sa na ňom priživuje? Paraziti... Čo môže pomôcť zvýšiť kyslosť žalúdka? Viac soli alebo napr. jablčný ocot. A samozrejme menej stresu... V dvanástniku sa pre zmenu štiepia predovšetkým tuky a sacharidy. Ak neboli v ústach poriadne rozžuté, v horšom prípade ak žalúdočné kyseliny pre oslabený zvierač pretekajú do zásaditého prostredia dvanástorníka, tak bude proces trávenia opať raz v tenkom čreve nedostatočný, potrava teda fermentuje a hnije, stáva sa živnou pôdou pre patogény.
Ako teda vidíte na pár demonštráciách, paraziti sú skutočne zdravotným problémom a a nepríjemnou zaťažou pre imunitný systém, preto je na mieste sa ich zbaviť, ale čo je najpodstatnejšie, treba v prvej rade zabezpečiť správnu živnú pôdu, ktorá im znemožní prienik, resp. šťastné prebývanie v našom organizme.