Akou farbou svieti displej Vášho budíka? Je to fakt dôležité!
16.03.2021
Dnes si povieme niečo aj o Vašom spánku. Štandardne prespíme až 1/3 svojho života, takže nejde o zanedbateľnú časovú periódu. Kvalita spánku je veľmi zásadná, keďže ide o čas, ktorý je podstatný pre plnohodnotnú regeneráciu človeka.
Zásadným faktorom pri tejto regenerácii je rola hormónu melatonín. Aby sa vytváral v adekvátnej miere, predpokladom je súznenie človeka s tzv. cirkadiánnym rytmom. Ide o naše naladenie na rytmus dňa a noci, ktoré je synchronizované cez našu hypofýzu, ktorá tak činí podľa zmeny sily slnečného žiarenia počas dňa. Žiaľ dnešný človek i vďaka umelému svetlu si statočne tento životodarný rytmus narúša. Len pre plastické pochopenie, keďže v zime sú dni kratšie, mali by sme si prirodzene dopriavať dlhší spánok a svoju mentálnu a telesnú obnovu. Na strane druhej v lete, keď sú noci kratšie, daná doba roka je vhodnejšia pre zvýšenú aktivitu. Aktivita Slnka je priamo úmerná i našej tráviacej sile. Ráno pri východe Slnka sa tráviaci oheň postupne prebúdza, na obed keď žiari najsilnejšie, je trávenie z pohľadu sily najmohutnejšie a večer ako sa postupne stmieva, naše telo sa už postupne ukladá do kľudu a nie je v jeho záujme rozkladať nejaké ťažké jedlá. Je teda z toho prirodzene logické, že kaloricky najvýživnejšie jedlo má byť obed a istotne nie večera.
Aby sa melatonín adekvátne vytváral, je na mieste aspoň 2-3 hodiny pred samotným odchodom do postele postupne znižovať vystavenosť našich tiel tzv. modrému svetlu, ktoré je emitované väčšinou elektrických spotrebičov. V dnešnej dobe je už k zakúpeniu mnoho prispôsobených okuliarov, ktoré skvele spĺňajú danú funkciu. Späť však k nášmu melatonínu. Aby sa mohol primerane tvoriť a spĺňať svoju silnú regeneračnú a antioxidačnú funkciu, potrebujeme spať v čo najväčšej tme. Prienik akéhokoľvek svetla do Vašej spálne, prípadne zažatie svetla pri nočnej návšteve toalety Vás môže veľmi ľahko v tomto smere rozhodiť. Jediné svetlo, na ktoré sme sa evolučne adaptovali a nenarúša nám spánkový režim je svetlo oranžovej farby. Prečo? Lebo dlhé obdobia v našej histórii našim jediným pomocníkom pri prežarovaní tmy bolo svetlo z ohňa sviečky či fakle. Ak teda displej Vášho budíka emituje oranžovú farbu, ste na najlepšej ceste k nenarušenému spánku. Osobne dlhé roky používam tzv. wake-up light alarm budík, ktorý si neviem vynachváliť....
Prajem Vám teda na ceste za uzdravením i prevenciou veľa zdaru.